En etkili altıncı kadın siyasetçi DP'deki görevinden istifa etti

Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevini yaklaşık olarak iki yıl'dır aralıksız ve başarılı olarak devam ettiren Av. Ayşegül Dalkır Kahveci DP olağanüstü kongresi sonrasında görevinden istifa etti.
Yazılı bir açıklama yaparak DP Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevinden istifa gerekçeleri açıklayan Ayşegül Dalkır Kahveci 2011 yılında ; Yılın kadın siyasetçi ödülü ve etkili yüz kadın siyasetçi Türkiye araştırmasında 79 kadın milletvekili dahil en etkili altıncı kadın siyasetçi olmayı başarmıştı.

DP'nin basında ve medyada sık sık yer alan ismi olan Kahveci 2011 haziran seçimlerinde DP'nin en fazla kadın milletvekili adayı göstermesini sağlayarak DP'yi kadınlar adına çekim merkezi olabilmesi için çok büyük gayret sarf etmişti.

DP kongresi öncesinde gerçekleşmiş olan hukuki eksikleri ve tüzüğe göre kadınların %20 oranında DP yönetiminde yer alması gerektiği halde bu hususun özellikle son kongrede tamamen göz ardı edilmesini eleştiren Kahveci'nin açıklamasında belirttiği görevden ayrılma sebepleri ;

"Değerli Demokrat Partili dava arkadaşlarım, 06 Mayıs’ta gerçekleştirilen kongremiz ve kongreyi kazanan genel başkan ve diğer adaylarla ilgili pek çok yorumlar yapıldığını görüyorum. Tarafıma gelen pek çok telefon ve mesajlara da yanıt olması açısından; bu davaya gönül vermiş ve yüreğini ortaya koymuş bir partili ve hukukçu olarak sizleri aydınlatmanın zaruri olduğunu düşünüyor ve partimizin içinde bulunduğu durumu tespit etmeniz açısından bu açıklamayı yapmayı bir borç biliyorum. Bu kongre partimiz ve geleceği açısından gerçekten çok önemli bir kongreydi. Ancak değerli delegelerimiz belki yeteri kadar anlayamadı veya anlamak istemedi. Kongre sürecini yakından takip eden biri olarak ayrıntıya girmeden( ayrıntılar çok daha üzücü ) sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kongre tarihinin 12 Mayıstan 6 Mayıs’a çekilmesi üzerine yasa gereği 15 gün önceden yani 20 Nisan’da tüm illerin o tarihte mevcut büyük kongre delege listesinin Çankaya 4 Nolu İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmesi gerekiyordu ve nitekim Teşkilat Başkanlığı tarafından listeler teslim edildi. Bu arada 20 Nisandan sonra bazı illerimizde kongreler yapılacağından illerdeki arkadaşlarımız tarafıma ulaşarak yeni seçilen büyük kongre delegeleri olarak bu kongrede oy kullanıp kullanamayacaklarını sordular. Tüm hukukçuların hemfikir olduğu ve hiçbir hukuk bilgisi olmayan sıradan bir vatandaşın dahi tahmin edebileceği şekilde 20 Nisandan sonra seçilen delegelerin bu kongrede oy kullanamayacağı ancak bir sonraki kongrede oy kullanacağı kesindir.
Ancak Çankaya 4 Nolu İlçe Seçim Kurulu tarafından onaylanan listede 20 Nisan’dan sonra kongre yapmış olan KIRIKKALE(10), BATMAN(13),ADIYAMAN(9),MALATYA(6),MANİSA(39), KOCAELİ(23), BİTLİS(11), SAKARYA(20), AKSARAY(10) illerinin ve hatta 1 Mayıs’ta mazbatasını almış olan İSTANBUL(138) ilinin dahi eski delegelerinin listeden çıkarılarak 138 yeni delegenin listeye eklendiğini ve eklenen delege sayısının toplam 279 delege olduğunu hep beraber gördük. Sadece hukuka uygun olarak münfesih olan iller( 24 il) listeden çıkarılmıştır.MARAŞ ili de 20 Nisan’dan sonra kongre yapmasına rağmen tamamen liste dışı olmuştur! 39 DELEGELİ KONYA ilinde ise 20 Nisan’dan önce kongre yapılmış olmasına rağmen ihraç edilmiş bir partilinin itirazı üzerine tedbir kararı ile daha önceki kongrede seçilmiş delegeler bu kongreye katılarak oy kullanmışlardır. İSTANBUL ve MANİSA illerinin önceki büyük kongre delegeleri ve diğer ilerle ilgili TAM KANUNSUZLUK nedeniyle Çankaya İlçe Seçim Kurulunun kararının iptali ile eski delegelerin oy kullanması için süresi içinde YÜKSEK SEÇİM KURULU’N A itiraz edilmiştir. Ancak 04.05.2012 tarihinde toplanan YÜKSEK SEÇİM KURULU, ORTADA AÇIK BİR YASA İHLALİ OLMASINA RAĞMEN ¾ OYLA ( BAŞKANIN OYU RED OLMAK ÜZERE 4 RED OYU 3 KABUL OYU İLE ) İTİRAZ REDDEDİLMİŞ OLUP 279 İLİN YENİ DELEGESİNİN KONGREYE KATILMASINA, MARAŞ İLİNİN LİSTE DIŞI OLMASINA, KONYA’NIN İSE ESKİ DELEGELERLE BÜYÜK KONGREYE KATILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR. 2010 yılında yapılan yasa değişikliği ile Yüksek Seçim Kurulu toplantılarına mecliste grubu bulunan dört büyük siyasi partinin temsilcileri de katılarak görüş bildirmektedirler. Yani maalesef değerli Demokrat partili arkadaşlar, BU KONGRENİN GALİBİ sadece yukarıda belirttiğim il kongrelerini organize ederek yeni delege seçtirenler değil hukuk dışı uygulamalarına şahit olduğumuz SİYASİ İKTİDAR VE SEÇİM KURULLARIDIR.

Ayrıca parti tüzüğümüze göre en az %20 karşı cins kotası olmasına rağmen kongrede seçilen listelerde Demokrat Parti tarihinde görülmemiş nitelikte az kadın sayısı olması tarafımca esefle karşılanmıştır. KADIN VE GENÇLİĞE ÖNEM VERMEYEN BİR SİYASİ PARTİ VE GENEL BAŞKAN BAŞARISIZ OLMAYA MAHKÜMDUR.

Tüm Türkiye teşkilatlarımızda pek çok yürekli kadınlarımız mevcutken hatta bir ilimizde il başkanı olmadığı halde ilin kapısını açıp kapatan kadınlarımız olmasına rağmen partimizde kadınlara verilen değer bu şekilde ifade ediliyorsa ve tamamen hukuk dışı uygulamalarla bir kongre sonuçlanıyorsa iki yıldır sürdürdüğüm Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevinden İSTİFA EDİYORUM…
Her şeye rağmen Sayın Genel Başkan Gültekin Uysal ve yönetiminin başarılı olması umudu ve temennisi ile başarılar diler ve özde demokrat olan herkese saygı ve sevgilerimi sunarım. ( 7 Mayıs 2012 –Ankara )

Ayşegül Dalkır Kahveci - Dalkır Hukuk Bürosu - Boşanma Avukatı - Ankara - En iyi Boşanma Avukatı - Türkiye'nin en iyi boşanma avukatı