DP Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci CHP ve İktidara Yüklendi

DP'li kadın siyasetçiler, Ankara'da düzenlenen "Kadına karşı aile içi şiddet ve cinsel istismar ile mücadele" paneline katıldı. Kahveci, Türkeyi'deki siyasi iradenin kadınlara "mülteci" gibi davrandığını savundu.

Tüm Kadın Lobisi Derneği-TÜKAL'ın Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen paneline katılan Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av.Ayşegül Dalkır Kahveci, çalıştay sonunda yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de baskın erkek siyasetinin hakim olduğunu belirterek, "Maalesef erkekler kadına şiddeti kendileri için bir hak olarak görüyor.Kısaca güçlü olanın güçsüz olanı ezmesi veya yok etmesi gibi bir algı toplumumuzda var. Ülke nüfusunun % 50 den fazlası kadın ve kızlardan oluşmasına rağmen temsilde kadınlara yer verilmiyor" dedi.
Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av.Ayşegül Dalkır Kahveci çalıştay sonrasında yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
"Kadına şiddet dünyanın her yerinde devam ediyor. Ülkenin gelişmişliği veya geri kalmışlığı şiddeti engellemiyor. Fiili eşitliği ilk defa siyasi olarak Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı olarak ben ve arkadaşlarım gündeme getirdik. Tüm siyaset kurumunun ve siyaset yapan herkesin bu konuda gerçekçi olması gerekiyor."
CHP LİDERİ TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA YAPTI
Geçtiğimiz günlerde CHP'deki kadın kotası ile ilgili açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını da "talihsiz" olarak değerlediren Kahveci, "Kadın kotasını CHP için yüzde 30'a çıkarttıklarını, kadınların adınların mücadele ettikleri takdirde bunun yüzde 100'e ulaşabileceğini söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu unutmuş olmalı ki ; yüzde 50''den fazla kadın nufusunun yaşadığı bir ülkede kadınlar niçin mücadele etsin. Bu çok kısa ve net olarak kadınların siyasette temsil hakkının engellendiği sonucunu doğuruyor" dedi.
OY UĞRUNA KABİLE HUKUKUNA İZİN VERİLİYOR
Türkiye'de kadınlara "mülteci" gibi davranan bir siyasi irade olduğunu belirten DP Kadın Kolları Başkanı Kahveci, şunları kaydetti:
"Ülkemizde maalesef kadınların sosyal ve hukuki olarak hiç bir güvencesi hatta ve hatta hayat hakkı,yaşama hakkı gibi güvenlik gerekçeleri bile siyasi irade tarafından yok sayılıyor. Hiç bir din ve hukuk sistemi kadına şiddeti kabul etmez. Fakat burada hukuk işletilmiyor. Yok sayılıyor. Oy uğruna töre adı altında kabile hukukuna siyasi irade izin veriyor.Teröre verdiğimiz kurbandan fazla şiddet sebebi ile kadın hayatını kaybetmiştir.Siyasi irade ve tüm muhalefet partilrinin bu konuya sahip çıkması artık elzemdir."
Kaynak: birincikuvvet.com

Ayşegül Dalkır Kahveci - Dalkır Hukuk Bürosu - Boşanma Avukatı - Ankara - En iyi Boşanma Avukatı - Türkiye'nin en iyi boşanma avukatı