Kadın Hakları Geriye Gitti

DP Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci, kadına uygulanan şiddet konusunda parlamentonun ne yaptığını sordu?
DP Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci son günlerde Kadına karşı işlenen şiddet ve Türkiye’nin dış politika ve terör konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP zamanında kadın haklarının gerilemeye devam ettiğini belirten DP'li Dalkır'ın açıklamaları şöyle:
“12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra kadınlara karşı işlenen cinayet ve şiddet konusunda yapmayı laf yapma zanneden iktidar tarafından hiçbir şey yapılmamaktadır. Kaldı ki Sayın Bakanın şu ana kadar anlattıkları konuşmadan öteye gitmemiştir. En belirgin örneğini seçim öncesi Meclis kapanmadan ”Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kadın politikalarına uzak ve kadınsız bir şekilde konumlanmasında yaşadık. Oysa, aynı Meclis her gün ortalama üç kadının öldürüldüğü cinayetlerde bu duyarlılığı göstermedi. Hükümet teröre karşı olağanlaştırdığı millet duyarlılığını maalesef kadına karşı işlenen şiddet ve cinayetlere karşı da olağanlaştırmıştır. Bugün ülkemizde kadına karşı işlenen cinayetler tavan yapmaya devam etmektedir. Bazı ortamlarda göz yaşı akıtan değerli hükümet üyelerinin aynı acıyı kadına karşı işlenen cinayetler hususunda da paylaşmasını beklemekteyiz.
Kadına karşı işlenen şiddet ve cinayetler karşısında parlamento sıralarında oturan 78 kadın vekilin parlamentoda kadınların haklarını araması gerekirken 12 Haziran 2011 seçimlerinden itibaren sayın vekillerin açıklamalarına ve bu konuda herhangi bir tepkilerine rastlanılmamaktadır.
Adı değiştirilen bakanlık ile maalesef kadın bir birey ve yurttaş olma yerine ailenin
bir parçası olarak yine iktidar tarafından konumlandırılmıştır. AKP iktidarı 2002 yılından itibaren tek başına iktidarda olmasına rağmen kadın hakları konusunda ülkemizin geriye gidişi devam etmektedir.
Ortadoğu’da cereyan eden olaylar tüm bölge geleceği adına sıkıntılı günlerin habercisidir.
Büyük Ortadoğu Projesinin adı, gelen tepkiler üzerine medya üzerinden ve hükümet tarafından Arap Baharı olarak kabul ettirilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca İslam dünyasının İsrail’e olan tepkisini hafifletmek adına bu rol ve görev bugün aralıksız olarak Türkiye’yi yöneten AKP iktidarına verilmiştir. Türk dış politikası sıfır sorun denilerek çok sıfırı olan problemler yumağı haline getirilmiştir. Dış politikada hükümet Türkiye Cumhuriyeti’ni muz kabuğu üzerinde patinaj yaptırmaktadır. Rice patentli Büyük Ortadoğuyu parçalama ve paylaşma süreci maalesef iktidar sayesinde belirgin olarak devam etmektedir.
Sayın Hükümet ülkemizde aç olarak yatağa giren üç milyon çocuğu neden görmek istemiyor?
Somali’ye yardım elbette insanlık görevimizdir. Fakat bu arada ülkemizde açlıktan ölen Kübralar için Sayın Başbakan’ın "her zaman ve her yerde yaşanıyor" cümlesi ile Türkiye’de açlıktan ölen çocukları görmek istememesi karşısında Somali’li çocuklara koşmasını milletimizin takdirlerine bırakıyoruz.
Sıfır terörle teslim aldıkları ülkeyi yoğunlaştırılmış bir terör dalgası ile karşı karşıya bıraktılar.
Artan terör olaylarının sorumlusu ülkeyi aralıksız ve tek başına yönetenlerdir. İş, ayaklarına dolandığı zaman kalkıp herkesin bu işin içerisinde bir ve beraber olması gerektiğini söyleyen iktidar, Türk milletini 37 etnik kökene bölerek yapmış oldukları açıklamaları bugün gibi hatırlıyoruz. Kendilerinin de bu açıklamaları bilinçli olarak yaptıklarını biliyoruz.
İktidar sahipleri sıkışınca birilerinden yardım istemek yerine her yerde yaptıkları konuşmaları önlerine alarak okumaları tavsiyemizdir. Yüzde 50 ile iktidara gelenler 3.dönem iktidar olduklarına bakarak artık çözüm üretmek yerine hala şikayet etmelerinin tek bir sonucu olabilir: O da beceriksizliklerini örtbas etmek istemeleridir.
Türkiye olarak zor ve sıkıntılı bugünlere ülkeyi ve milleti getiren iktidarın aynı şekilde yarattığı sorunlar yumağını çözmeleri için beklentilerimiz devam etmektedir” dedi.

Ayşegül Dalkır Kahveci - Dalkır Hukuk Bürosu - Boşanma Avukatı - Ankara - En iyi Boşanma Avukatı - Türkiye'nin en iyi boşanma avukatı