Kadının İş Gücüne Katılım Çalıştayı'nda Kahvecinin Önerileri Çalıştay Sonuç Bildirgesine Girdi

Türkiye’de Kadının İşgücüne Katılımı Çalıştayı Gazi Üniversitesi desteğiyle Güneydoğum Derneği tarafından düzenlendi.
Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası Salonu düzenlenen çalıştaya Mardin 22.Dönem Milletvekili Nihat Eri de katılarak bir sunum yaptı. Eri, aynı zamanda çalıştayın rapor değerlendirme ekibinde de yer alıyor.

Güneydoğum Derneği’nin Türkiye’de Kadının işgücüne katılımı Çalıştaylarının ilkini 3 Mart 2001 tarihinde Gazi Üniversitesi’nde yapmıştı. Oradan çıkan bir sonuçla, bu çalışmaların, 3-4 ay gibi periyodik aralarla devam ettirilmesi kararı alınması üzerine ikinci çalıştayın yapılabilmesi için seçim süreci ve yaz mevsiminin geçmesi beklendi. 22 Eylül 2011 tarihinde, yine Gazi Üniversitesinde gerçekleştirilen çalıştayla, son 30 yılda giderek olumsuz bir seyir izleyen, ‘Kadının işgücüne katılımı’, çeşitli kurumların temsilcilerinin bir araya gelmesiyle, tekrar tartışılmış olup, raporu aşağıda sunuldu.
İlk çalıştayda, gruplara verilen sorular çerçevesinde sorunlar dile getirilmiş, çözümler aranmıştı.
İkinci çalıştayda ise gruplar, belli konular etrafında fikir ürettiler. Toplam 4 masadan oluşan grupların konuları Kamu Kurumları, Özel Sektör, Yardımcı Hizmetler olarak belirlenmiş, ayrıca istihdam-eğitim ilişkisi ele alındı.
Bu doğrultuda yapılan çalışmanın sonuç raporu aşağıdadır.
***
Katılım Grupları:
Kamu Kurumları: Aslıhan MOĞULKOÇ (Çalışma Bak.), Gamze MALATYALI (DPT), Sinem ÇAPAR (DPT), Selin DÜNDAR (GAP)
Üniversiteler: Prof. Dr. Mine TEKELİ (Gazi), Yrd. Doç. Dr. Belma TOKUROĞLU (Gazi), Ramazan DOĞRU (Gazi), Ezgi TÜRKÇELİK (Başkent), Yrd. Doç. Dr. Gökşen ARAS (Atılım), Yrd. Doç. Dr. M. Murat YÜCEŞAHİN (AÜDTCF), Beyhan YENİ (AÜSBF)
Siyasi Partiler: Selva ÇAM (AKP), Zühal SAMLI (CHP), Müzeyyen OKUR (DSP), Refika GÜNDÜZ (MHP), Mualla KORKMAZ (TP), Şule DEMİRKALE (BBP), Ayşegül Dalkır KAHVECİ (DP)
Sivil Toplum: Dicle EROĞUL (CKD), Abdul METİN (Mikro Kredi), Esat AKGÜL (Mikro Kredi), Devrim EROL (Kagider), Emine BİLGİN (Angikad), Şeyda KOÇER (Dünya Bankası), Dilek Volkan (TOBB)
Gönüllü: Filiz POYRAZ (Avukat), Dr. Gaye Bali (Eğitim Uzmanı), Serpil ERTEKİN (Öğretmen), Sadberk DAŞAR (Avukat)
Moderatörler: Prof. Dr. Mustafa TAN, Yrd. Doç. Dr. Seher Nur SÜLKÜ, Taylan BALİ, Mehmet GÜNIŞIK
Değerlendirme
Nihat ERİ

Duygu SUCUKA

Veysi SAYIN

Ayşegül Dalkır Kahveci - Dalkır Hukuk Bürosu - Boşanma Avukatı - Ankara - En iyi Boşanma Avukatı - Türkiye'nin en iyi boşanma avukatı