Siyasi iktidar DP'nin seçim beyannamesini icraat gibi sunuyor

Cem vakfı Ankara şubesi tarafından düzenlenen toplantının bu haftaki konuğu DP Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci oldu.
Cem vakfı Ankara şubesi tarafından düzenlenen toplantının bu haftaki konuğu DP Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci oldu.
DP kadın kolları genel başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci burada yaptığı konuşmada Cumhuriyet ve kadın konusuna değindi.

Kahveci: “Bizler kadınlar olarak bugün sahip olduğumuz tüm haklarımızı Cumhuriyet ve Atatürk sayesinde edindik.
1924 de Tevhidi Tedrisat kanunu, 1926 da medeni kanunun kabulü, 1930 belediye seçimlerine katılma 1934 de ise seçme ve seçilme hakkını elde ettik. Medeni Kanunun kabulü ile tek eşle evlilik, resmi nikah, mirastan eşit pay edinme, boşanma, mülkiyet edinme haklarını kazandık. Dolayısıyla bugün sahip olduğumuz tüm haklarımızı Cumhuriyet ve Atatürk’e borçluyuz. O nedenle biz kadınlar her şeyden ve herkesten önce bize namusumuzu, şerefimizi, onurumuzu bahşeden Cumhuriyete sahip çıkmalıyız.
Şu anda Anayasa değişikliği çalışmaları var biliyorsunuz. Biz, Anayasanın değiştirilemez , değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk üç maddesinin değiştirilmesine karşıyız. Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Türkiye Cumhuriyeti , demokratik, laik sosyal hukuk devletidir. Resmi dili Türkçedir. Bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Başkenti Ankara’dır. Bunların tartışmaya açılması dahi mümkün değildir. Çünkü bu hususlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş tapu senedidir “ dedi.
Ayrıca, kadın sorunlarından bahseden Kahveci “ Kadına yönelik şiddet konusunda Ankara Barosunun Gelincik projesinden bahsetti. 444 43 06 Numaralı telefondan 7 gün 24 saat şiddete uğrayan kadınların Ankara barosunun aracıyla evinden alınarak merkeze getirildiklerini ve daha sonra gerekli her tür hukuki yardım ve sığınma evlerine yerleştirme yardımlarının yapıldığını belirtti.
Demokrat Parti seçim beyannamesinde yer alan “ Alo şiddet masası, kadın polis masası oluşturulması, şiddete uğrayan kadının eşi tarafından tanınmaması için kimlik değiştirme ve estetik operasyon gerçekleştirme gibi taahhütlerin bugün AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar bakanı sayın Fatma Şahin tarafından iktidarın bir icraatıymış gibi gerçekleştirilmeye çalışıldığını, AKP’nin kendi seçim beyannamesinde kadınlara yönelik hiçbir vaat bulunmadığı halde bu konuda Demokrat Parti seçim beyannamesinden ve yapmış olduğu açıklamaları göz önüne alınarak bazı adımlar atmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu konuda açık olan husus kadın konusunda fikir üretemeyen ve adım atamayan bir bakanlıkla kadınlarımız karşı karşıya bırakılmıştır.
Ayrıca, kadın istihdamı sorunu ve önündeki engellerden bahseden Kahveci “istihdam oranının eğitim düzeyiyle paralel olduğunu ancak hala son açıklanan raporlara göre 4 buçuk milyon kadının okuma yazma bilmediğini bu konuda yapılan çalışmaların özellikle eğitime yatırım yaptık diyen iktidarın yetersizliğini ortaya çıkarttığını ifade etti”
Kahveci konuşmasını " Cumhuriyetimizin 88.Yılı tüm insanlığa ve milletimize kutlu olsun.Önümüz Kurban Bayramı olduğu için tüm İslam aleminin ve milletimizin Kurban Bayramı kutlu olsun " dilek ve temennilerde bulunarak bitirdi.
Kaynak: e-haberajansi.com

Ayşegül Dalkır Kahveci - Dalkır Hukuk Bürosu - Boşanma Avukatı - Ankara - En iyi Boşanma Avukatı - Türkiye'nin en iyi boşanma avukatı